ZGODOVINA PGD DOMŽALE-MESTO
Zgodovino društva je po knjigi: Zgodovina PGD Domžale – mesto 1880 – 2010 povzel in po obdobjih uredil Matija Korošec
OBDOBJE OD USTANOVITVE DO 1. SVETOVNE VOJNE
Ustanovitev
Franc Bernik je v svoji knjigi Zgodovina Fare Domžale zapisal, da so Domžale dobile prvo ročno brizgalno leta 1872. Brizgalno je slamnikarski tovarnar Franc Harack, ki je imel svojo tovarno v Zgornjih Domžalah, podaril slamnikarskemu tovarnarju Janezu Riedlu. Janez je imel shranjeno brizgalno v svoji tovarni, prav tako pa tudi nekaj gasilskega orodja.
Domžalčane so k ustanovitvi gasilskega društva silili številni požari. V začetku 19. stoletja je v Domžalah močno napredovala slamnikarska industrija. Ker je bil material hitro in lahko gorljiv so Domžalčani na pobudo takratnega župana Mateja Janežiča prvi na tem območju ustanovili gasilsko društvo. Župan je kasneje bil tudi načelnik društva.
Industrijska rast je pripomogla, da so v Domžalah 20. januarja 1881 kupili novo ročno brizgalno. Brizgalna jim je deset let dobro služila. Z njeno pomočjo so domžalski gasilci pomagali gasiti požare v širši okolici vse od Kamnika, Prevoj, Mengša, Trzina. Za nudeno pomoč so prejeli veliko priznanj in denarne pomoči.
1. julija 1891 pa se je domžalskim gasilcem brizgalna pokvarila. Vendar so že 8. novembra istega leta kupili novo.
V juliju 1907 so stekle priprave za gradnjo gasilskega doma. Največ je za dom prispeval gasilski sklad občine Domžale, velik delež pa so dali tudi nekateri domžalski tovarnarji. Gasilski dom je bil gotov 24. septembra 1911.
Leta 1913 so se domžalski gasilci odločili kupiti parno brizgalno in dve ročni brizgalni.
OBDOBJE MED OBEMA VOJNAMA
Za obdobje med prvo svetovno vojno so viri zelo pomanjkljivi. V tem času ni bilo sestankov in ne sej, na srečo pa tudi ne veliko požarov. Kljub temu pa je bilo uničenega precej orodja.
Po vojni so gasilci imeli prvi občni zbor 19. januarja 1919 skupaj s stobovskim društvom v gasilskem domu Domžale.
17. avgusta 1920 so domžalski gasilci praznovali 40 letnico društva. Za 40-letno delovanje je kralj Aleksander z zlato kolajno odlikoval Jakoba in Alojza Šmeta. Leta 1923 sta za poklicne gasilce v Ljubljani in gasilsko društvo Domžale prispeli dve sodobni prevozni brizgalni. Iz Ljubljane so jo Domžalčani pripeljali s konji in že v Trzinu jo je sprejela domžalska godba, pred novo pošto pa občinstvo z županom na čelu.
Popoldne so domžalski gasilci z njo izvedli gasilske vaje, pri kateri so sodelovali tudi ljubljanski poklicni gasilci. Po vaji pa je sledila velika vrtna veselica.
Januarja 1940 so Janez Gabrič, Ivan Tratnik in Milan Hrovat kupili osebni avto, ki so ga ob 60-letnem jubileju nameravali izročiti za gasilske in reševalne potrebe. Ker avto še ni bil predelan so predajo in proslavo prestavili za eno leto.
Okupator je leta 1941 vse tri domžalske gasilske čete, Študo, Stob in Domžale združil v eno društvo.
OBDOBJE PO OSVOBODITVI
Osvoboditev
V letu 1948 so Prostovoljno gasilsko društvo Domžale vodili: predsednik Anton Pirnat, poveljnik Janez Lenček, tajnik Milan Hrovat, blagajnik Jože Gabrič.
Leta 1951 je društvo ustanovilo pionirsko desetino, vanjo pa se je vključilo 12 pionirjev. Pionirji so se udeležili tudi meddruštvenega tekmovanja. Istega leta se je društvo reorganiziralo. Za predsednika so izvolili Stanka Kovača, za poveljnika pa Vinka Habjana. Septembra je v Kamniku potekal okrajni gasilski festival. Tekmovanja se je udeležila tudi domžalska ekipa in zmagala.
V naslednjih letih se je ob požarih pokazalo veliko pomanjkanje na področju vozil. Vse pogosteje so za pomoč klicali drugam, zato so 15. novembra 1953 dobili popolnoma nov tipiziran gasilski orodni avtomobil TAM Maribor – pionir 3000.
Leta 1958 je operativno področje prevzel Stane Stražar, ki je privabil veliko novih mladih gasilcev in mladine. Na področju mladine je vodenje prevzel Marjan Slatnar, ki je mlade dobro natreniral in kasneje z njimi osvojil veliko odličij.
Ker je bilo gasilstvo v društvu v porastu, so bodoče gasilce napotili na tečaje za izprašene gasilce. 1959 je društvo prejelo tudi novo motorno brizgalno SORA, ki je imela zmogljivost 800L/min.
Večjo dejavnost je v društvo prinesla priprava na praznovanje 80-letnice domžalskega gasilstva. V počastitev tega visokega jubileja so od 3. do 10. julija 1960 organizirali gasilski teden. Odprli so razstavo, ki je prikazala razvoj gasilstva v Domžalah, izvedli so sektorsko vajo na poslopje občinske skupščine Domžale in veliko verižno nočno vajo. V kino dvorani so predvajali gasilski film, izvedli mladinsko vajo, izvedli so tudi slavnostno akademijo, godba je organizirala koncert na Glavnem trgu, skozi mesto so organizirali častni sprevod skupaj z godbo in narodnimi nošami. V sprevodu je bilo na vozovih različno gasilsko orodje. Izšla je tudi knjižica z naslovom 80 let gasilstva 1880 – 1960.
V sezoni 1960 – 1961 so domžalski gasilci ugotovili, da je takratni dom premajhen, zato je sledilo pogajanje za novega. Nekaj časa se je v tem obdobju govorilo tudi o morebitnem nastanku poklicne gasilske enote Domžale oz. polpoklicne, a iz teh prizadevanj ni bilo nič.
Istega leta so domžalski gasilci od poklicnih gasilcev iz Ljubljane odkupili cisterno, ki je bila nujno potrebna. Najpomembnejša pridobitev za požarno varnost v Domžalah pa je bil prav gotovo vodovod s številnimi hidranti, ki so ga odprli tistega leta.
Na jubilejnem 90. občnem zboru so izvolili nov odbor. V vodstvo društva so prišli novi člani. Predsednik Marjan Lenarčič, poveljnik France Dovč, njegov namestnik Cveto Rihtar, tajnik Marjan Slatnar in orodjar France Ovsec. V tem obdobju so preuredili prostore v domu, napeljali telefon od milice do doma za boljšo komunikacijo, namestili novo krovno sireno, kupili so tudi novo kombinirano gasilsko vozilo TAM 5500 G. Pri nabavi vozila je veliko pomagal Jože Siard, ki mu je TAM dolgoval denar. Organizirali so tudi veliko gasilsko vajo, na kateri je sodelovala tudi Gasilska brigada Ljubljana z avtolestvijo in gasilskim vozilom za kemične nesreče.
Leta 1973 je društvo dobilo tudi nov kombi IMV ter kasneje gasilski avtomobil FAP 1620, ki so ga poimenovali Štefan. Dobili so tudi vodni top, ki je bil nameščen na prikolici, pa novo motorno brizgalno Rosenbauer, ki je imela pretoka 1200L/min. V tistih letih je bilo društvo opremljeno tudi z 30 m dolgim prtom in 14 m dolgo lestvijo. Tako so bili Domžalski gasilci najbolje opremljeni v občini.
Stoletnica društva je ponovno prinesla veliko aktivnosti na gasilskem področju. Naredili so gasilsko razstavo, ki je prikazovala razvoj gasilstva v Domžalah. V kinu so predvajali barvni ameriški film Peklenski stolp, ki je bil trikrat dobro obiskan. Pod pokroviteljstvom DO Helios TOZD Kemična tovarna Domžale so gasilci izpeljali veliko vajo. Izvedli so reševanje iz stolpnice preko spustnice. Vajo so si ogledali tudi predstavniki gasilskega društva iz Borovelj iz Avstrije.
OBDOBJE OD 1981 DO 1985
Izobraževalno je bilo obdobje zelo uspešno. Mladino je vodil Florjan Zabret. Leta 1982 je bil sklican gradbeni odbor za gradnjo garaže za gasilskim domom. V naslednjem letu so se gradbena dela pričela. Ob 105 letnici društva so člani formalno prevzeli garažo v uporabo. Med obdobjem so se člani aktivno udeleževali vaj in tekmovanj.
OBDOBJE OD 1986 DO 1990
Začeto delo v preteklem obdobju so domžalski gasilci nadaljevali tudi v drugi petletki tega desetletja. Poudarek je bil predvsem na izobraževanju in delu z mladimi, saj je bila povprečna starost članstva 40 let.
Leto 1990 bo v novejši zgodovini GD Domžale zapisano kot eno najuspešnejših let, ne samo zaradi praznovanja 110 letnice društva, ampak tudi zaradi uspehov na drugih področjih. Ponovno je v Domžalah potekala velika vaja, na kateri so sodelovali tudi gasilci iz Kamnika in Gasilske brigade Ljubljana. Vajo je pripravil takratni poveljnik Florjan Zabret. Na svečan dogodek so bili povabljeni tudi delegati iz Koprivnice. Po končani slovesnosti pa je sledila velika vrtna veselica. Za uspešno delo v letu 1990 je zasluga dobrega vodstva in članov upravnega odbora ter vseh gasilcev, ki jim je predsedoval Vido Kokalj in poveljeval Florjan Zabret.
OBDOBJE OD 1991 DO 1995
Osamosvojitev
Politična situacija je bila v letu 1991 zaradi osamosvajanja Slovenije zelo napeta. To se je poznalo tudi pri sodelovanju s Civilno zaščito, saj smo dobili v uporabo večje število opreme. V tem letu se je izvajalo konstantno dežurstvo v gasilskem domu in po potrebi tudi na terenu. Po vojni je nad Domžale prišla huda nevihta. Pri odpravljanju posledic neurja so uporabili večino v tem letu pridobljene nove opreme. Začelo se je tudi aktivno sodelovanje z poklicnimi gasilci, ki so delovali v požarnem centru na Količevem.
Prva polovica leta 1993 je bila v celoti v znamenju priprav članske ekipe za gasilsko olimpijado v Berlinu. Za nastop na olimpijadi je zadostovala le izpolnitev norme, katero so naši gasilci opravili v prvo. Na olimpijadi so osvojili srebrno medaljo. Ob prihodu domov jih je čakalo veliko slavje.
Na občnem zboru leta 1994 je bilo izvoljeno novo vodstvo PGD Domžale. Predsedniško funkcijo je prevzel Kovač Stane ml., poveljniško pa Rihtar Stane ml.
OBDOBJE OD 1996 DO 2000
Leto 1996 je bilo v znamenju prenove gasilskega doma. Zaradi zavlečenih gradbenih del so bila oprema in vozila shranjena na različnih koncih, kar je otežilo delo operative. Obnovili so tudi vozilo FAP 1620. Na področju tekmovanj so bile zelo uspešne članice, ki so se uvrstile na državno prvenstvo.
Leto 1998 je bilo volilno leto. Na mesto predsednika je bil izvoljen Stane Kovač ml., na mesto poveljnika pa Matjaž Korošec. V tem letu je društvo organiziralo tekmovanje za pokal Gasilske zveze Slovenije, hkrati pa tudi pokal Domžal in GZ Domžale.
Leta 1999 so mladinke na regijskem tekmovanju v Kamniku osvojile 2. mesto in pravico nastopa na državnem prvenstvu. Istega leta so tudi začeli s sektorskimi kvizi mladih.
Leto 2000 je bilo namenjeno pripravi na praznovanje 120 letnice društva in prevzema novega vozila. Začele so se velike priprave za vajo in veliko veselico.
Za 120 let je potekala tudi slavnostna akademija, kamor so bila povabljena vsa okoliška društva in predstavniki GZS. Na gasilski vaji je sodelovalo okoli 260 udeležencev iz različnih panog. Tema vaje je bila potres v Domžalah. Naslednji dan je sledilo tekmovanje za pokal Domžal, kjer je sodelovalo 52 ekip in veselica. Naslednji dan je sledila parada, koncert godbe Domžale in godbe Vuzenica pred blagovnico Vele. Ob tej priložnosti smo naše stare vozilo podarili gasilcem v Bosansko Krupo, kamor se je preselil naš dolgoletni član. Tako so domžalski gasilci dobili novo vozilo Mercedes Atego GVC 16/25 AF.
OBDOBJE OD 2000 DO 2010
V letu 2000 so se razmere po praznovanju 120-letnice društva umirile in delo v gasilskem domu se je vrnilo v ustaljene tirnice. Poleg prijateljevanja z PGD Dekani, smo začeli prijateljevati tudi z gasilci iz Avtrije, iz kraja Eberndorf – Dobrla vas.
Leta 2002 je bil podpisan prvi del listine o pobratenju z PGD Dekani. Na tem slavju smo člani PGD Domžale-mesto prikazali posredovanje ob prometnih nesrečah. Leto kasneje so tako predstavniki obeh društev svečano podpisali listino o pobratenju in tako vzpostavili vez med nami, ki je trdna še danes. Istega leta smo kupili tudi novo vozilo za prevoz moštva.
Znova so bili uspešni naši mladi gasilci, ki so zmagali na kvizu in kasneje na državnem kvizu v Velenju osvojili odlično tretje mesto. Leta 2005 pa so naši mladi gasilci zmagali na tekmovanju in postali državni prvaki.
Leta 2007 se je zopet obudilo družabno življenje v društvu in tako smo imeli konec meseca aprila svečano otvoritev nadstreška in ob tej priložnosti je župan g. Toni Dragar na zelenici posadil lipo. V sklopu slavja je potekalo tudi društveno tekmovanju v košarki.
Leta 2008 smo začeli s svečanim podpisom Listine o nameni o pobratenju s prijatelji iz DVD Koprivnica, kar je še poglobilo naše dosedanje odnose.
Istega leta smo kupili tudi nov kombi Peugeot. Zadnja leta pa niso le delali na področju gasilstva. Člani smo se odpravili na različne izlete v tujino in doma.
Leta 2010 je naše društvo praznovalo 130 let delovanja. Poveljnik CZ Slovenije je našemu društvu podelil plaketo CZ kot priznanje za življenjsko delo, posebne zasluge in izjemne uspehe pri zaščiti in reševanju ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter varovanju okolja ob naravnih in drugih nesrečah. Občina Domžale pa nam je podelila Zlato plaketo občine Domžale za 130 let opravljanja plemenitega poslanstva. Izvedena je bila tudi velika reševalna vaja Mercator centra. Društvo je organiziralo tudi veliko vrtno veselico ob gasilskem domu. Ob praznovanju je naše društvo prevzelo tudi novo gasilsko vozilo MAN TGM 4×4 GVC 24/50 EVRO GV.
OBDOBJE OD 2010 DO DANES
Novejši del naše zgodovine je prinesel tudi novo vodstvo v društvu. Tako je leta 2013 na občnem zboru društva predsednica postala Sonja Pavlišič, poveljnik društva pa Marko Kovač.
Zadnja leta društvo ni bilo aktivno le na gasilskih vajah. Aktivni smo tudi na požarnem varovanju nogometnih tekem NK Domžale, raznih prireditvah Občine Domžale, sodelujemo pri izvedbi tekmovanja Wings for Life itd.
Na področju operativnih vaj smo skupaj z pobratenim društvom sodelovali na vaji gorečega vozila v Domžalah in vaji gašenje notranjega požara v Dekanih. Kasneje smo se udeležili tudi vaje gašenje gozdni požarov v Dekanih.
V tem obdobju je bilo društvo prisotno na veliko večjih in manjših intervencijah. Sodelovali pa smo tudi na občinskih vajah (vaja na Dom upokojencev Domžale in vaja na center Bistrica).
Leta 2016 smo v društvu dobili novo vozilo za prevoz moštva VW Transporter.
Leta 2018 je bilo volilno leto. Vodstvo društva sta prevzela Anže Korošec (predsednik)
in Matija Korošec (poveljnik). Oba sta članom društva zagotovila, da bosta društvo
vodila v pozitivnem duhu in tako uspešno, kot predhodniki v zgodovini društva.
Leta 2020 bi morali praznovati 140 letnico društva, vendar so bile vse aktivnosti
odpovedane zaradi virusa COVID-19.
V letu 2021 smo prevzeli novo vozilo za prevoz moštva znamke MAN.
Od leta 2023 društvo vodita Anže Korošec (predsednik) in Aleš Grm (poveljnik).